Zespół OWiM
Konrad Pędziwiatr
Pomysłodawca i koordynator Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. Badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych i profesor w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Autor licznych publikacji na temat migracji, religii i etniczności w procesach migracyjnych, islamu i muzułmanów w Europie oraz polityzacji islamu w Europie i na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Współautor raportów: Cudzoziemcy na uczelniach krakowskich (2019), Imigranci w Krakowie w świetle danych rejestrowych (2019), Pandemia Covid-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie (2020), Wieloreligijny Kraków a procesy migracyjne (2020), Imigranci w Krakowie w 2020 roku (2020), Ekspaci w Krakowie (2021), Imigranci w Krakowie w 2021 roku (2021), Integracja imigrantów w Krakowie i województwie małopolskim (2021) i Uchodźcy z Ukrainy w Krakowie (2022), Diagnoza sytuacji migrantów przymusowych na terenie Krakowa (2023).
Dobrosława Wiktor-Mach
Współkoordynatorka Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji, badaczka w międzywydziałowym
Współpracownicy
Jan Brzozowski
Profesor w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, kierownik Katedry Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej, członek Komitetu badań nad Migracjami PAN i Zastępca Dyrektora Centrum CASPAR na UEK. W latach 2015-2016 staż podoktorski na Universita Politecnica delle Marche (Włochy). W swoich badaniach koncentruje się na ekonomicznych aspektach migracji międzynarodowych, w tym: integracji społeczno-ekonomicznej imigrantów i migrantów powrotnych, przedsiębiorczości migrantów i transnacjonalizmie migrantów. Autor raportu Przedsiębiorczość imigrantów w Krakowie: stan obecny i perspektywy rozwoju (2019) oraz współautor raportów Imigranci w Krakowie w świetle danych rejestrowych (2019), Pandemia Covid-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie (2020), Imigranci w Krakowie w 2020 roku , Ekspaci w Krakowie (2021), Imigranci w Krakowie w 2021 roku (2021), Integracja imigrantów w Krakowie i województwie małopolskim (2021) i Uchodźcy z Ukrainy w Krakowie (2022).
Adam Bulandra
Radca prawny, wiceprezes zarządu stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL, niezależny naukowiec oraz ekspert w dziedzinie kryminologii oraz polityki migracyjnej. Jego działalność badawcza zarówno w sferze teorii, jak i praktyki koncentruje się na migracjach oraz uchodźctwie. Do jego zainteresowań naukowych należą natura procesów wykluczenia, ich wpływ na poszczególne osoby, wykluczenie jako czynnik kryminogenny, polityki inkarceracji jako forma kontroli w społeczeństwie oraz redystrybucja dóbr oraz władzy w kontekście społeczności migrantów. Był uczestnikiem, liderem i badaczem w kilkunastu projektach integracyjnych skupionych na upełnomocnieniu imigrantów, w szczególności młodych ludzi. Jest współautorem i pomysłodawcą programu „Otwarty Kraków”. Obecnie, jako starszy badacz, uczestniczy projekcie: „MiCREATE – Migrant Children in a Transforming Europe”, realizowanym przez Stowarzyszenie INTERKULTURALNI PL w ramach programu Horizon 2020. Współautor raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019) .
Jakub Kościółek
Ukrainoznawca, kulturoznawca międzynarodowy i absolwent studiów bliskowschodnich. Pracownik naukowy Instytutu Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego; prezes Stowarzyszenia INTERKULTURALNI PL. Autor dwóch monografii naukowych i kilkudziesięciu artykułów naukowych. Jego zainteresowania naukowe oscylują wokół konfliktów międzykulturowych i międzyetnicznych; badań różnorodności kulturowej, szczególnie w kontekście kultur afrykańskich oraz polskiej polityki migracyjnej i integracyjnej ze szczególnym uwzględnieniem ich kontekstów lokalnych i sfery edukacji dzieci z doświadczeniem migracji. Stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta na The George Washington University w Waszyngtonie (2013/2014). Koordynator polskiego zespołu badawczego w projekcie MiCREATE – Migrant Childrent in a Transforming Europe, realizowanego w ramach programu Horizon 2020. Współautor raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019).
Urszula Majcher-Legawiec
Nauczyciel literatury i języka polskiego jako obcego/drugiego. Doradca metodyczny ds. wielokulturowości w Krakowie. Przez wiele lat uczyła języka polskiego dorosłych obcokrajowców. Obecnie zajmuje się przede wszystkim edukacją językową dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i prowadziła szkołę polonijną dla dzieci polskiego pochodzenia w Lizbonie. Od 2017 roku jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego ds. współpracy na rzecz realizacji Programu „Otwarty Kraków”. Współpracuje z Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Jest także autorem językowych testów kwalifikacyjnych dla obcokrajowców oraz materiałów dydaktycznych. Prowadzi szkolenia z zakresy dydaktyki i metodyki nauczania języka polskiego jako drugiego. Współautorka raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019).
Janusz Mucha
Współtwórca Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. Profesor emerytowany w Katedrze Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej AGH w Krakowie. Członek Komitetu Socjologii PAN, Komitetu Nauk Etnologicznych PAN, Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Członek rad redakcyjnych i recenzent „Studiów Socjologicznych”, „Kultury i Społeczeństwo”, „Polish Sociological Review” i innych pism. Zainteresowania badawcze: teoria konfliktu społecznego i zmiany społecznej, teoria i historia socjologii, antropologia społeczna, stosunki mniejszościowe i etniczne, zwłaszcza w Europie Środkowej i Wschodniej. Współautor raportu Cudzoziemcy na uczelniach krakowskich (2019) i Mobilizacja pomocy uchodźczyniom i uchodźcom ukraińskim w Krakowie (2022).
Małgorzata Pamuła-Behrens
Profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Romanistka, specjalistka w zakresie wczesnego nauczania języków obcych. Do jej zainteresowań badawczych należą bilingwizm, edukacja dzieci migrantów, autonomia i indywidualizacja procesu uczenia, doskonalenie zawodowe nauczycieli języków obcych i nauczanie zdalne. Kierownik studiów podyplomowych „Nauczanie języka polskiego jako obcego”. Koordynatorka polskich wersji Europejskiego Portfolio Językowego dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Od wielu lat czynnie uczestniczy w doskonaleniu zawodowym nauczycieli. Współautorka raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019) .
Marta Szymańska
Profesor w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego, językoznawczyni; zastępca kierownika Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, kierownik studiów podyplomowych „Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego” tamże. Zainteresowania badawcze: bilingwizm; edukacja dzieci z doświadczeniem migracji, dydaktyka nauczania języka polskiego jako ojczystego, obcego i drugiego. Współautorka raportu Charakterystyka wielokulturowego środowiska edukacyjnego w Krakowie w świetle procesów integracji (2019).
Marcin Stonawski
Profesor w Katedrze Statystyki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, kierownik Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR), wieloletni pracownik naukowy Vienna Instutite of Demography, International Institute for Applied Systems Analysis, Statistics Denmark oraz Department of Sociology and Human Geography (University of Oslo). Współautor raportu Imigranci w Krakowie w świetle danych rejestrowych (2019) , Imigranci w Krakowie w 2020 roku , Imigranci w Krakowie w 2021 roku (2021) i Integracja imigrantów w Krakowie i województwie małopolskim (2021).
Michał Borkowski
Były sekretarz i koordynator komunikacji Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. Absolwent Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Obecnie studiuje na Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się kulturowymi aspektami procesów migracyjnych.
Patrycja Trzeszczyńska
Antropolożka i ukrainoznawczyni, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka m.in. książki Diaspora-pamięć-miejsca (2019) oraz artykułów poświęconych antropologicznym badaniom diaspory i pamięci migracyjnej. Zainteresowania naukowe: migracje i diaspory, pamięć, mniejszości etniczne, procesy diasporotwórcze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Stypendystka MNiSW, University of Toronto i University of Alberta. Współautorka raportu Wieloreligijny Kraków a procesy migracyjne (2020), Ekspaci w Krakowie (2021) i Migranci i migrantki przymusowe z Ukrainy w Krakowie w świetle badań jakościowych (2022).
Karol Kaczorowski
Badacz w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) i adiunkt w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz European Sociological Association (RN35: Sociology of Migration). Autor publikacji w dziedzinach socjologii etniczności i migracji oraz antropologii kulturowej, w tym monografii: (Libron 2014). Współautor raportu Pandemia Covid-19 a sytuacja imigrantów w Krakowie (2020).
Paweł Kubicki
Profesor nadzwyczajny w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w badaniu społeczno-kulturowych aspektów rozwoju miast. Autor i współautor kilkudziesięciu artykułów i pięciu książek poświęconych tej problematyce, między innymi: Miasto w sieci znaczeń. Kraków i jego tożsamości (2010), Nowi mieszczanie w nowej Polsce (2011), Wynajdywanie miejskości. Polska kwestia z perspektywy długiego trwania (2016), The European Capital of Culture 2016 effect: how the ECOC competition changed Polish cities (2020), Ruchy Miejskie w Polsce (2020). Współautor raportu Stosunek migrantów do usług publicznych oraz tworzenie więzi sąsiedzkich w mieście „globalizującym się”. Studium przypadku miasta Krakowa (2020).
Karolina Czerska-Shaw
Doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii z Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie (2016). Zainteresowania naukowe to między innymi strategie integracyjne na poziomie lokalnym oraz teoretyczne pojęcia wielokulturowości vs interkulturowości i ich odzwierciedlenie w politykach oraz dyskursach politycznych/publicznych; transnarodowość i skutki super-mobilności wśród młodych ludzi; polityki migracyjne i azylowe w ramach UE. Współautorka raportu Stosunek migrantów do usług publicznych oraz tworzenie więzi sąsiedzkich w mieście „globalizującym się”. Studium przypadku miasta Krakowa (2020) i Mobilizacja pomocy uchodźczyniom i uchodźcom ukraińskim w Krakowie (2022).
Elżbieta Mirga-Wójtowicz
Animatorka kultury, politolożka i badaczka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie doktorantka na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada prawie 15-letnie doświadczenie pracy w administracji rządowej w zakresie realizacji polityki państwa wobec mniejszości narodowych i etnicznych, w szczególności realizacji polityki integracyjnej wobec Romów w Polsce. W latach 2008-2014 Pełnomocniczka Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W latach 2007-2017 wykładowczyni podyplomowych studiów romologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Autorka raportów ewaluacyjnych dotyczących polityki integracyjnej wobec Romów w Polsce dla Komisji Europejskiej w ramach projektu Roma Civil Monitor (2017-2020). Współautorka raportu Krakowscy Romowie – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość (2021).
Agnieszka Legut
Doktor nauk społecznych w zakresie socjologii, absolwentka filologii angielskiej i europeistyki. Jej zainteresowania badawcze obejmują szeroko rozumiane polityki związane ze zjawiskiem migracji, w szczególności polityki integracyjne w wymiarze lokalnym. W tym kontekście badała m.in. włoskie strategie integracji migrantów. Ukończyła studia podyplomowe w zakresie Rozwoju globalnego na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, jak też kursy i szkolenia organizowane przez UNDP, Radę Europy, Centro Studi ,,Medi” z Genui czy ostatnio kurs w zakresie prawa oraz polityk azylowych i imigracyjnych UE na Université Libre de Bruxelles. Współautorka raportu Ekspaci w Krakowie (2021).
Monika Szewczyk
Doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” UJ realizuje projekt „Dynamika migracji Romów Karpackich na Ziemie Zachodnie i Północne. Badania pilotażowe”. Współpracowniczka Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w projekcie badawczym NCN: „Transnarodowe życie polskich Romów – migracje, rodzina i granice etniczne w zmieniającej się Unii Europejskiej”. Członkini Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej. Zainteresowania badawcze dotyczą migracji Romów, zagadnieniom mniejszości narodowych i etnicznych, roli historii mówionej w polityce tożsamości. Działa na rzecz zachowania kultury, tradycji, przekazów ustnych, w tym języka romskiego jako nośnika niematerialnego dziedzictwa kulturowego Romów. Współautorka raportu Krakowscy Romowie – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość (2021).
Michał P. Garapich
Doktor antropologii, pracownik naukowy Uniwersytetu Roehampton oraz współpracownik Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych oraz wykonawca wielu projektów badawczych i ewaluacyjnych zleconych przez władze brytyjskie, organizacje pozarządowe oraz samorządy londyńskie, takie jak Hammersmith&Fulham, Redbridge, Merton, Waltham Forest, Lewisham i Greenwhich. Jego ekspertyzy posługujące się metodami jakościowymi miały bezpośredni wpływ na politykę społeczną władz londyńskich, ale też dla organizacji pozarządowych. W ostatnim czasie autor raportu dla brytyjskiego Home Office dotyczącego politycznej radykalizacji polskich migrantów (2020). Współautor raportu Krakowscy Romowie – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość (2021).
Svitlana Luchik-Musiyezdova
Socjolożka specjalizująca się w socjologii kultury i sztuki, badaniach jakościowych i zarządzaniu projektami. Interesuje się zdrowiem publicznym, badaniami nad migracjami i edukacją. Tytuł magistra socjologii uzyskał w V.N. Karazin National University, Charków, Ukraina (2007), afiliacja przy Instytucie Socjologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy (od 2007). Niezależna badaczka. Współautorka raportów: Migranci i migrantki przymusowe z Ukrainy w Krakowie w świetle badań jakościowych (2022), Diagnoza sytuacji migrantów przymusowych na terenie Krakowa (2023).
Aneta Krzyworzeka-Jelinowska
Joanna Dymanus
Była sekretarz i koordynatorka komunikacji Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Interesuje się antropologią migracji i mobilności. Współautorka raportu Migranci i migrantki przymusowe z Ukrainy w Krakowie w świetle badań jakościowych (2022).
Sylwia Szkołut
Współpracowniczka Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji oraz Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR). Ukończyła kierunek Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Współautorka raportu: Diagnoza sytuacji migrantów przymusowych na terenie Krakowa (2023).
Wiktor Magdziarz
Współpracownik Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji oraz asystent badawczy w Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) UEK. Absolwent MSc International Social and Public Policy (research) w London School of Economics and Political Science. Interesuje się europejską polityką regionalną i lokalną, integracją wspólnego rynku Unii Europejskiej, jak i polityką migracyjną, zwłaszcza w ujęciu zarządzania wielopoziomowego. Zajmuje się badaniem europejskich polityk publicznych – był zaangażowany w szereg ewaluacji i badań wpływu realizowanych m.in. dla DG REGIO, DG EAC, czy DG HOME Komisji Europejskiej, jak i dla Parlamentu Europejskiego, czy Rady Europy. Współautor raportu: Diagnoza sytuacji migrantów przymusowych na terenie Krakowa (2023).