Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium OWiM, które odbędzie się 28 września 2022 r. (środa) o godzinie 16:00 w Krakowie w Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Krakow), ul. Miodowa 24. Seminarium odbędzie się również za pośrednictwem Zoom dla uczestników uczestniczących zdalnie (link do spotkania poniżej).

Trzy tygodnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Krakowa przyjechała dziennikarka  Tamar Jacoby. Za namową JCC Kraków, rozpoczęła serię wywiadów z ukraińskimi uchodźcami. Displaced: The Ukrainian Refugee Experience ukazuje ich historie. Każda historia w książce jest wyjątkowa – bolesna podróż jednej osoby. Ale razem składają się na zbiorowy portret doświadczenia ukraińskich uchodźców. Premiera książki zapewni przestrzeń do dyskusji o różnorodnych doświadczeniach ukraińskich uchodźców w Polsce.

Punktem wyjścia do dyskusji stanowić będą osobiste historie z książki. Co skłoniło niektórych ludzi w tym często ich rodziny – do opuszczenia Ukrainy? Jak uchodźcy postrzegają polskie mechanizmy recepcji i integracji powstałe po lutym 2022 roku? Co działało, a co nie działało w polskim podejściu do uchodźców – podejściu, które oferowało niewielką pomoc pieniężną, ale zachęcało społeczeństwo obywatelskie do wysuwania się na pierwszy plan? Jakie czynniki wydają się wpływać na decyzje uchodźców dotyczące kolejnych kroków – czy pozostać w Polsce, wrócić na Ukrainę, czy przenieść się do kraju trzeciego? Jakie lekcje, jeśli w ogóle, dają ostatnie siedem miesięcy, jak pomóc tym, którzy pozostają w Polsce – osobom przechodzącym od przesiedlenia do integracji?

Seminarium odbędzie się w języku angielskim

Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć poniższy link:

Meeting ID: 867 5386 2750
Passcode: Y23LkE