Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji. O przeszłych trendach i obecnych wyzwaniach w kontekście ukraińskich migracji opowiedzą nasi prelegenci: Oleg Yarosh, Konrad Pędziwiatr, Dobrosława Wiktor-Mach, Karolina Sobczak-Szelc, Patrycja Trzeszczyńska, Olena Babakova, Karolina Czerska-Shaw, Inga Hajdarowicz i Dominik Wach.
Rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła do największych przymusowych przepływów migracyjnych w Europie od czasów II wojny światowej. Miliony ludzi szukają bezpieczeństwa poza Ukrainą uciekając przed wojną, co prowadzi ogromnego kryzysu uchodźczego. UNHCR szacuje, że w ciągu pierwszych dziewięciu dni z Ukrainy uciekło ponad 1,5 mln ludzi, a liczba ta może szybko wzrosnąć do 4 mln, jeśli wojna będzie trwała dłużej. Większość uchodźców trafiła do krajów sąsiednich, a większość, ponad 57%, przekroczyła granicę z Polską. Chociaż wojna zmieniła poprzednie wzorce migracji z Ukrainy i trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się sytuacja, ważne jest, aby omówić kryzys migracyjny zarówno z obecnej, jak i przeszłej perspektywy.
W pierwszej części seminarium zostaną pokrótce przedstawione kluczowe wnioski ze studium przypadku projektu FUME przeprowadzonego w 2021 r. wśród migrantów wewnętrznych, którzy przybyli do Kijowa w ciągu ostatnich 15 lat. Celem badań było zbadanie przedwojennych modalności migracji ukraińskich oraz złożoności wzajemnych relacji między czynnikami historycznymi, ekonomicznymi, kulturowymi, społecznymi i demograficznymi w podejmowaniu decyzji migracyjnych. Choć głównym motywem migracji były kiedyś praca i edukacja, czynniki polityczne odgrywają rolę od 2014 r. oraz rosyjskiej aneksji Krymu i wojny w Donbasie. Sieci społecznościowe okazały się kluczowe w kształtowaniu zarówno wewnętrznych, jak i międzynarodowych ścieżek migracji. W obecnym kryzysie obecność diaspory ukraińskiej w wielu krajach europejskich i pozaeuropejskich (szacowana globalnie przez UNHCR na 6,1 mln) z pewnością odegra znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji migracyjnych uchodźców.
Druga, główna część seminarium poświęcona będzie omówieniu aktualnej sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce. Przedstawiona będzie również perspektywa miasta Krakowa i Warszawy ukazująca lokalne wysiłki na rzecz pomocy uchodźcom oraz liczne wyzwania. Niektóre z pytań, na które odpowiedzą paneliści, to:
– Jakie są kluczowe czynniki kształtujące obecne przepływy migracyjne z Ukrainy?
– Co wiemy, a czego nie wiemy o obecnych migracjach z Ukrainy?
– Jak specyficzna jest ukraińska migracja z perspektywy płci?
– Ilu uchodźców, którzy przybyli do Polski pozostanie w kraju i jakie czynniki będą kształtować te procesy decyzyjne w perspektywie krótko-, średnio- i długoterminowej?
– Jakie są plusy i minusy ram pomocowych w Polsce?
– Jak udzielana jest pomoc uchodźcom przybywającym do polskich miast (przypadki Krakowa i Warszawy)?
– Jakich błędów popełnionych w innych przypadkach zarządzania kryzysowego uchodźców należy unikać?
– Jakie są najlepsze praktyki w zarządzaniu tak dużymi wymuszonymi przepływami migracyjnymi?