Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium OWiM. O Uchodźcach z Ukrainy w Krakowie opowiedzą nasi prelegenci – Konrad Pędziwiatr, Jan Brzozowski i Olena Nahorniuk.

Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r., doprowadziła do kryzysu humanitarnego i uchodźczego na masową skalę w regionie. W rezultacie Polska, która przed 2022 r. gościła jedną z największych ukraińskich populacji imigrantów w Europie, niemal z dnia na dzień przekształciła się z kraju o dużej imigracji zarobkowej w kraj goszczący jedną z największych populacji uchodźców na świecie. Według szacunków liczba ukraińskich uchodźców w Polsce to ponad 2,2 mln osób (UMP 2022), oprócz około 1,3 mln migrantów zarobkowych, którzy przybyli do Polski przed 2022 r. (GUS 2020). Zdecydowana większość uchodźców szukała bezpieczeństwa w największych miastach Polski. Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy zarządzano głównie na szczeblu gminnym. Zagraniczna populacja Krakowa wzrosła co najmniej czterokrotnie i obecnie co piąty mieszkaniec miasta jest obcokrajowcem.

Dane rejestrowe i istniejące badania dostarczają bardzo ograniczonych informacji o populacji uchodźców w Polsce. W związku z tym Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji oraz Centrum Zaawansowanych Badań nad Ludnością i Religią we współpracy z Uniwersytetem Wiedeńskim i Centrum Wielokulturowości w Krakowie postanowiły przeprowadzić ankietę wśród 500 uchodźców z Ukrainy, aby odpowiedzieć na niektóre z najpilniejszych pytań. Badanie zostało przeprowadzone w formie wywiadów osobistych przez przeszkolonych badaczy ukraińskich w okresie od 5 maja do 15 czerwca 2022 r. w licznych miejscach, w których gromadzą się ukraińscy uchodźcy (m.in. w Tauron Arenie – punkt rejestracyjny PESEL i UNHCR, Galeria Plaza – Szafa Dobra, Konsulat Ukrainy w Krakowie oraz Kuchnia Świata na Dworcu Głównym i Ośrodki Wsparcia przy ul. Daszyńskiego). 55% ankiet zostało wypełnionych w języku ukraińskim, a 45% w języku rosyjskim. Seminarium rzuci światło na kluczowe wnioski z ankiety.

Seminarium odbędzie się w języku angielskim, w formie hybrydowej.
Adres: Fundacja Małopolskiej Izby Samorządowej, al. Daszyńskiego 16..
Aby dołączyć do spotkania online należy kliknąć poniższy link:
Meeting ID: 816 7473 5319
Passcode: 4TPSjZ