Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji! Aleksandra Grzymała-Kazłowska opowie o zakotwiczaniu migrantów w czasach niepewności. W roli dyskutantów wystąpią: Anna Gawlewicz, Konrad Pędziwiatr i Dobrosława Wiktor-Mach.

Nadchodzące seminarium Wielokulturowości i Migracji poświęcone będzie najnowszej książce Aleksandry Grzymały- Kazłowskiej zatytułowanej “Rethinking settlement and integration: Migrants’ anchoring in an age of insecurity” (Manchester University Press 2020). Autorka w swojej krótkiej prezentacji przedstawi koncepcję zakotwiczania, łączącą pojęcia tożsamości, adaptacji i osiedlania oraz podkreślającą dążenie migrantów do odzyskania poczucia bezpieczeństwa i stabilności. Będzie argumentować, że zakotwiczanie może stanowić alternatywę dla koncepcji integracji, oferując bardziej wielowymiarową i procesualną perspektywę. Jest to konieczne, aby lepiej zrozumieć doświadczenie adaptacji i osiedlania się wśród dzisiejszych migrantów w nowych, złożonych i płynnych społeczeństwach, szczególnie w obecnych czasach niepewności. Zaproponowany model zakotwiczania opracowany w jej badaniach ukazuje warstwy zakotwiczania, od zewnętrznych przyczółków związanych z kwestiami prawnymi i instytucjonalnymi oraz możliwościami pracy, przez bardziej złożone kotwice osadzone w relacjach społecznych, po głębsze zakotwiczenie wewnętrzne, takie jak konstruowana zażyłość i bliskość. Jej badania podkreślają znaczenie praktyk dla zakotwiczania; wagę zakotwiczenia poznawczego, emocjonalnego i duchowego, a także zmiany w procesie zakotwiczania oraz nierówny i relacyjny charakter osiedlania. Koncepcja autorki rzuca światło na elastyczność i odwracalność zakotwiczania, w tym procesy ponownego zakotwiczenia lub odkotwiczenia. Badanie Aleksandry Grzymały-Kazłowskiej pokazuje również jak migranci są krępowani istniejącymi kotwicami, ograniczonymi zasobami i strukturami społecznymi; w jaki sposób pewne kotwice są niekorzystne  lub utrudniają życie migrantów, powodując niepewność i jakie są nierówności w procesach zakotwiczania – jak pozycjonowanie jednostek wpływa zarówno na poziom ich narażenia na ryzyko i niepewność, jak i na zdolność migrantów do sprawczości,  radzenia sobie z wyzwaniami i wykorzystania możliwości.

Aby dołączyć do seminarium na platformie ZOOM należy kliknąć w poniższy link:

https://us02web.zoom.us/j/89898630484…

Meeting ID: 898 9863 0484
Passcode: h4mfz3

 

Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim.

Informujemy, że w przeciwieństwie do naszych wcześniejszych seminariów, to (na prośbę naszego gościa) nie będzie nagrywane i udostępniane na kanale Youtube OWIM-MMO.