OWIM i CWK serdecznie zapraszają na prezentację najnowszego raportu Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji pt: “Ochrona zdrowia imigrantów ekonomicznych i przymusowych w Krakowie”. Raport zaprezentują jego autorki i autorzy: Konrad Pędziwiatr, Iwona Bielska, Michał Wanke i Svitlana Luchik-Musiyezdova.

 

GDZIE:

Na ZOOMie – link do rejestracji poniżej – oraz na żywo w Centrum Wielokulturowym w Krakowie:

Zabłocie 20, Klaster Innowacji Społeczno- Gospodarczych

Budynek A, 1 piętro

 

KIEDY:

29 stycznia 2025, godz.: 16:00-18:00

LINK DO REJESTRACJI NA ZOOMA:
https://us02web.zoom.us/meeting/register/qGOcEOcEQ1GrTCMX8IfHqw

 

O RAPORCIE:

Osoby, które migrują są dziś nieodłącznym elementem życia Krakowa. W ostatnim czasie ich obecność stała się jeszcze bardziej dostrzegalna, gdy po pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 roku do mieszkających w mieście dziesiątków tysięcy migrantów ekonomicznych dołączyli jeszcze migranci przymusowi o odmiennych charakterystykach społeczno-demograficznych (w większości kobiety z dziećmi). Ci ostatni są częścią największego exodusu uchodźczego w Europie od czasów II wojny światowej. Szacuje się, że prawie 7 milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia kraju by zamieszkać nade wszystko w różnych krajach      europejskich  –  w tym w Niemczech (1 178 610) i w Polsce (957 505) (UNHCR, 2024). Ponad 33 tysiące jako swój tymczasowy dom wybrało Kraków. To przymusowe przesiedlenie stanowiło – i nadal stanowi – poważne wyzwanie dla zdrowia publicznego, w tym między innymi konieczność zajęcia się przewlekłymi chorobami niezakaźnymi, stresem      i problemami ze zdrowiem psychicznym w skali europejskiej, ogólnokrajowej, regionalnej i miejskiej.

Dostęp do opieki zdrowotnej jest podstawowym prawem człowieka, a migranci na całym świecie powinni mieć zapewniony taki sam poziom wsparcia medycznego, jak członkowie społeczeństwa przyjmującego. Niestety, nie zawsze tak jest, a zapewnienie równego dostępu dla tej wrażliwej populacji pozostaje poważnym wyzwaniem. Migranci ekonomiczni i przymusowi napotykają liczne bariery w dostępie do opieki zdrowotnej w krajach przyjmujących, w tym przeszkody prawne, finansowe, językowe i kulturowe.

Celem raportu jest naświetlenie sytuacji ochrony zdrowia migrantów przymusowych jak i ekonomicznych w Krakowie. Punktem wyjścia analizy dostępu i praktyk korzystania przez zróżnicowane grupy imigrantów z usług medycznych w Krakowie jest przedstawienie ram prawnych i uwarunkowań systemowych w ramach których migranci mają dostęp do systemu ochrony zdrowia w mieście. W dalszej części przeprowadzamy kompleksową analizę pozyskanych danych ilościowych oraz jakościowych. Analiza ilościowa korzystania przez imigrantów w Krakowie z usług medycznych bazuje na danych pozyskanych z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wybranych szpitali krakowskich. Analiza jakościowa opiera się na 22 wywiadach pogłębionych z migrantami ekonomicznymi i przymusowymi      na temat ich doświadczeń w korzystaniu z usług medycznych finansowanych przez NFZ oraz z osobami, które pracując w systemie ochrony zdrowia posiadają wiedzę na temat praktyk korzystania z usług medycznych przez osoby, które migrują     . Elementem materiału badawczego są również obserwacje uczestniczące podczas korzystania przez migrantów (przedstawicieli zespołu badawczego) z usług medycznych w Krakowie. W      oparciu o zgromadzony materiał badawczy formułujemy główne wnioski z badań oraz rekomendacje, w jaki sposób można zmniejszyć bariery w dostępie do ochrony zdrowia dla imigrantów w Krakowie.

 

Seminarium będzie nagrywane i potem udostępnione na kanale OWIM Youtube – osoby które nie wyrażają zgody na udostępnianie wizerunku i głosu prosimy o zadawanie pytań na czacie.