Zabójstwo Afroamerykanina George’a Floyda spowodowało falę protestów w Stanach Zjednoczonych, która dotarła także do Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii i innych krajów europejskich, gdzie w marszach solidarności z Afroamerykanami wzięło udział tysiące ludzi domagających się rozliczenia się z kolonialną przeszłością, także symbolicznie – usuwając niektóre pomniki odwołujące się do dziedzictwa kolonializmu. Konsekwencje śmierci George’a Floyda dotarły także do Polski. Społeczność osób czarnoskórych zabrała głos i ponowiła wezwania do debaty na temat percepcji czarnoskórych w kraju, co można było zaobserwować w czasie ostatnich protestów solidarnościowych przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie oraz sieci (#Dontcallmemurzyn). Seminarium będzie poświęcone zagadnieniom rasy i rasizmu w Polsce w świetle ostatnich badań tematycznych i w związku z wspomnianymi wydarzeniami. 

W seminarium moderowanym przez Konrada Pędziwiatra i Jana Brzozowskiego wezmą udział:

  • Margaret Amaka Ohia-Nowak – polsko-nigeryjska lingwistka i antyrasistowską edukatorka. Zajmuje się krytyczną analizą dyskursu, prowadzi szkolenia z komunikacji międzykulturowej i warsztaty antydyskryminacyjne dla różnych grup wiekowych w całej Polsce. Uzyskała stopień doktora na Uniwersytecie Wrocławskim na podstawie dysertacji poświęconej rasizmowi w języku polskim. Jako stypendystka Fulbrighta przebywała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ma za sobą także pobyt w Centre for Race, Ethnicity and Migration w Londynie. Jest autorką i współautorką scenariuszy lekcji, materiałów edukacyjnych i publikacji naukowych o tematyce rasizmu, rasistowskiego języka i dyskursywnych reprezentacji ludzi pochodzenia afrykańskiego w polskich mediach. Współpracowała z wieloma akademickimi i pozakademickimi organizacjami w Polsce.
  • James Omalo – Nigeryjczyk mieszkający w Polsce, założyciel fundacji Africa Connect, organizacji zajmującej się kwestiami praw człowieka z wyszczególnieniem problemów dotykających osoby pochodzenia afrykańskiego. Zaangażowany aktywista, stypendysta Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2019 roku, autor dwóch książek na temat rasizmu w Polsce –  “Strangers at the gate: Black Poland” i “Crossing the color line: Interracial marriage and biracial identity” oraz pozycji “Chinese foreign policy in Sudan and, Poland and Africa: past, present and future on African foreign relations”. Wykładał na SWPS w Warszawie 
  • Tonia Ugwu – polsko-nigeryjska modelka z Gdańska. Udzielała swojego wizerunku. Równolegle do kariery w modelingu Tonia Ugwu poświęca się aktywizmowi. Obecnie zajmuje się historią czarnoskórych Polaków oraz stosunkami polsko-afrykańskimi 
  • Bolaji Balogun – obywatel Nigerii, obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie w Leeds. Jako stypendysta Leverhulme Trust Study wykładał w Katedrze Studiów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. W 2020 objął stanowisko Leverhulme Early Career Fellow na Uniwersytecie w Sheffield. W swoich badaniach skupia się na zagadnieniu urasowienia i czarnym kolorze skóry w w Europie Środkowo-Wschodniej. Publikował w prestiżowych czasopismach takich jak Ethnic and Racial Studies i The Sociological Review. Niezależnie od swojej kariery akademickiej Bolaji regularnie udziela się w mediach takich jak The Sociological Review Blog, Open Democracy, LSE Blogs, Discover Society, Baltic Worlds i The Muslim News. Jest także recenzentem (peer reviewer) wielu czasopism naukowych. 

Wydarzenie w języku angielskim odbędzie się za pośrednictwem programu Zoom 2 lipca 2020 o 19:30. 

Link do wydarzenia Zoom znajduje się poniżej:

https://zoom.us/j/99337284465?pwd=UVFTODFLTzhaTlJ4RmFUbnZyZlFGZz09

Meeting ID: 993 3728 4465

Password: 2hui9E